T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Amasya İl Sağlık Müdürlüğü Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Amasya İl Sağlık Müdürlüğü Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Duyuru

Güncelleme Tarihi: 09/02/2021

Sevgili Merzifon halkımız;

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs vaka sayılarında; alınmış olan tedbirlerle birlikte azalmalar görülürken, tedbirlere riayet edilmediğinde yeniden yükselme görülmektedir. Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi mutant koronavirüsler ülkemizde görülmeye başlamıştır.  Bu sebeple, tedbirlere GEREKTİĞİ GİBİ uymamanın daha büyük sıkıntılara yol açacağı ön görülebilir bir gerçektir.

Peki tedbirlere riayette neden azalma oluyor?
-Hem sosyal medya hem de televizyon haberlerinde vaka sayılarında azalma olduğunun görülmesi,
-Koronavirüs hastalığına bir kez yakalanıp atlatıldığında, aynı hastalığa bir daha yakalanılmayacağı ya da yakalanılsa bile atlatılabileceği kanısı,
-Aşı haberlerinin etkisi,
-Havaların ısınması,
-Koronavirüs tehlikesi farkındalığının azalması ile,
sanki koronavirüs tamamen kaybolmuşçasına tedbirlere maalesef ki  gereken özen gösterilmiyor.

Peki bizi koruyan tedbirler neler?
Maske, sosyal mesafe ve hijyen : Bizi şu aşamada, aşıdan dahi fazla koruyan tedbirler bütünü. Böylesi bir salgında hala koronavirüse maruz kalmayanların olması; maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine GEREKTİĞİ GİBİ uyulmasındandır. 
-Maske, ağzı ve burnu kapatacak şekilde doğru takıldığında,
-Sosyal mesafeye sürekli dikkat edildiğinde,
-Hijyen itina ile doğru uygulandığında koronavirüse karşı korunmuş oluruz. 

Ayrıca tedbirli olmamız gereken bir diğer önemli unsur da ev içi bulaştır. Kendimizi en çok güvende hissettiğimiz yer evimizdir. Burada olağandışı bir durum yoksa maske ve sosyal mesafe tedbirlerine dikkat etmeyiz. İşte tam da bu sebeptendir ki akrabaya, arkadaşa, eşe-dosta ev ziyaretleri, riskin en çok olduğu durumlardandır. Bu nedenle, içinden geçtiğimiz şu süreçte azami özen gösterilmeli, ev ziyaretlerinden mutlak surette kaçınılmalıdır. 

Tedbirler kendimizin, sevdiklerimizin ve de toplumun sağlığını koruyan en güçlü güvenlik duvarımızdır. Bu duvarı yıkmayalım, sağlığımızdan olmayalım.Uzm.Dr. Selçuk SEZİKLİ
Başhekim